Как да конфигурираме GNOME Sven Vermeulen Lars Strojny Dian Dimitrov Една от често използваните графични среди е GNOME. Този документ описва всички аспекти, включително инсталация, конфигурация и начин на използване.... 1.19 2007-11-13 Какво е GNOME?
Проектът

Проекта GNOME е безплатен проект посветен на развитието на GNOME, Unix/Linux графична среда. The Фондация GNOME е отговорна за развитието и други аспекти на проекта GNOME.

Софтуер

GNOME е графична среда и развиваща се платформа. Този безплатен софтуер е избранат графична среда на няколко индустриални лидери. Много компактна за бизнес, домашни и разработващи цели.

Общността

Като всички големи безпланти софтуерни проекти, GNOME е с голяма потребителска и разработваща база.Footnotes съдържа GNOME Desktop новини за потребители.GnomePlanet е за хакери/сътрудници и Developer.Gnome.Org е за разработчиците.

Инсталиране на GNOME
Какво ви трябва?

Преди да започнете с инсталацията, трябва да промените USE променливите. Уверете се, че X, gtk, и gnome са в /etc/make.conf. Ако искате поддръжка за hald, добавете hal. Същото важи и за dbus, системно съобщение, което GNOME използва доста често. avahi USE flag носи DNS откриване на GNOME ( подобно на Rendezvous за Mac OS X). Ако не искате KDE поддръжка ( другата доста често използвана графична среда ) премахнете qt3, qt4, arts и kde.

USE="-qt3 -qt4 -arts -kde X dbus gtk gnome hal avahi"

Можете да добавите branding, за да получите Gentoo-branded splashscreen вместо Gnome splashscreen:

# echo "gnome-base/gnome-session branding" >> /etc/portage/package.use

Когато всичко е готово, започнете инсталация с emerge gnome:

# emerge gnome

Може също така да инсталирате gnome-light за минимална инсталация:

# emerge gnome-light

Това може да отнеме известно време. Когато всичко е готово обновете променливите на графичната среда.

# env-update && source /etc/profile

Ако обърнете внимание на изхода на emerge командата, ще забележите, че предлага използването на gamin, за да има nautilus и gnome-vfs промени във файла.

# emerge gamin
Ако преминавате от fam ( старият и не толкова добър файл монитор ) към gamin, ше трябва да премахнете famd от всички runlevels и след това да го деинсталирате:
# rc-update del famd
# emerge --unmerge app-admin/fam

Също така ще трябва да премахнете останалите неща.

# /etc/init.d/hald start
# rc-update add hald default

# /etc/init.d/dbus start
# rc-update add dbus default

# /etc/init.d/avahi-dnsconfd start
# rc-update add avahi-dnsconfd default
Първи впечатления

Нека първо да погледнем какво направихме. Излезте от root shell и влезте като обикновен потребител. Ще конфигурираме сесията, когато стигнем до startx командата ( вижте също Използване на startx в Как да конфигурираме Х сървърът):

$ echo "exec gnome-session" > ~/.xinitrc

Сега пуснете графичната среда като изпълните startx:

$ startx

Ако всичко е добре, ще бъдете поздравени от GNOME. Поздравления. Сега нека да конфигураме GNOME според нуждите Ви.

Конфигуриране на GNOME
Графичен Login Manager на GNOME

Ако искате GNOME Display Manager (GDM) да се стартира автоматично, когато пускате машината си, ще трябва да добавите xdm init в default runlevel:

# rc-update add xdm default

Сега редактирайте /etc/conf.d/xdm като промените DISPLAYMANAGER променливата.

DISPLAYMANAGER="gdm"

Ако рестарирате сега GNOME Display Manager ще Ви попита за потребителско име и парола и ще направи GNOME главна графична среда ( ако имате повече от една, ще имате възможността да изберете от наличните в /usr/share/xsessions/). Ако използвате GDM, няма нужда да коригирате ~/.xinitrc.

За да използвате функциите на hald просто пуснете gnome-volume-manager и коригирайте предпочитанията. Също така ще трябва да добавите потребителското си име в групата plugdev